Jugów
Jugów to duża wieś znajdująca się w województwie dolnośląskim, powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda. Miejscowość, w której funkcjonuje nasz Dom Pomocy Społecznej jest położona w północno - zachodniej części powiatu kłodzkiego pomiędzy Górami Sowimi a Wzgórzami Wyrębińskimi.

W bezpośredniej okolicy Jugowa znajdują się miejscowości: Nowa Ruda, Sokolec, Ludwikowice Kłodzkie, Wolibórz.

DPS Jugów leży bezpośrednio u podnóża Góry Włodyki (682 m.) a z okien ośrodka roztacza się przepiękny widok na sowiogórskie szczyty: Kamień (820 m), Pipielak (850m), Kalenicę (946 m), Słoneczną (949 m), Rymarza (913 m).

Obecnie w Jugowie mieszka około 3,5 tys. ludzi. Nasi mieszkańcy otrzymują dobre, sąsiedzkie stosunki z jugowianami.

Jugów (niem. Hausdorf) wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda. Wieś jest siedzibą nadleśnictwa.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim.
Miejscowość przed 1945 r. nosiła nazwę Hausdorf. Krótko po 1945 r. nosiła nazwę Domowice, potem nadano jej nazwę Jugów od "Jug" (południe).
Jest to tzw. ulicówka z kilkoma rozgałęzieniami wzdłuż potoków, w których ulokowały się przysiółki: Sobków (Pniaki), Krzów, Goliszyn, Nagóra, Jutroszów, Olszowiec, Jastrzębiec. Bardzo duża i rozległa letniskowa wieś położona w dolinie Jugowskiego Potoku i jego dopływów w Górach Sowich
u podnóża Kalenicy (964 m n.p.m.) na północ od Nowej Rudy ...
(więcej w: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jugów )

 

Licznik odwiedziń: 91686